EuroBalneo je součástí skupiny WellnessVision.

Nacházíte se   EUROBALNEO s.r.o.   //  Novinky

Novinky

Nová zařízení v naší nabídce, poslední trendy z veletrhů, odborné články i saunové kabiny za akční ceny. Pravidelně vám přinášíme výběr těch nejzajímavějších zpráv, událostí a akcí ze světa wellness, regenerace a lázeňství. Pohodlně se usaďte a přečtěte si články, ze kterých na vás dýchne pohoda a uvolnění!

20. března 2018

Na ztuhlý krk třeba skandinávský smrk: správný materiál je půlka saunovacího úspěchu

Znáte ten pocit, kdy jste po sauně krásně uvolnění a cítíte se plní energie? Možná netušíte, že o vaše zdraví nepečují jen vysoké teploty, ale také dřevo, ze kterého saunu postavíte. Právě správná volba dřevěného obložení je klíčová. Přečtěte si proč.

Dřevo – jediná volba do sauny

Vybrat ten správný materiál pro stavbu sauny není jen tak. V roztopené místnosti totiž panují zvláštní podmínky:

 • časté střídání teplot,
 • kolísající vlhkost vzduchu,
 • kondenzující voda,
 • pot stékající po prknech.

 

S tím vším si musí materiál poradit. A je jen jeden, který to hravě zvládne – dřevo. To je součástí saun už od nepaměti. Má totiž ideální vlastnosti, na které si náročné podmínky nepřijdou:

 • je skvělý tepelný izolant – dřevo dokáže absorbovat teplo a zachovávat ho tam, kde ho chcete mít – v sauně.
 • ty správné druhy mají nízkou tepelnou přijímavost – díky tomu se zdají na omak teplejší než jiné povrchy stejné teploty. Zároveň však teplotu nepřenáší na chladnější předměty v okolí. Jinými slovy – když si vyberete správný druh dřeva, nespálíte se, ani když si v sauně sednete na roztopenou dřevěnou lavici.

Dřevo - jediná volba do sauny

 

Sáhněte po osvědčeném dřevě

Ne všechny druhy dřevin se na stavbu sauny hodí. Váháte, jaké dřevo do vašeho relaxačního koutku zvolit? Zapomeňte na dub i buk. Jsou příliš tvrdé a hodně se zahřívají – sezení v sauně by nebylo moc příjemné. Podobně nevhodné jsou do rozpálené sauny i modříny s vysokým obsahem pryskyřice, která může tělo popálit.

 

Pro obklady do Skandinávie

Na vnitřní i vnější obložení jsou jako dělané dřeviny ze severských oblastí. Jsou totiž zvyklé na náročné podmínky a poradí si s výkyvy teplot i vysokou vlhkostí. Severské dřevo je navíc pevnější a nekroutí se.

V sauně tak můžete topit od rána do večera a dřevo se ani nehne. Odolné dřeviny vydrží i náročný provoz ve veřejných wellness centrech a budou sloužit dlouhé roky. Které druhy vybrat?

 • skandinávský smrk – patří k nejpoužívanějším materiálům. Oproti českému smrku má dřevo vyšší hustotu a nižší obsah pryskyřice. Díky tomu je odolný proti teplotním výkyvům i vlhkosti. Chcete-li si vyladit saunu do přírodního stylu, jste na správné stopě. Světlý dekor s malými suky vytváří rustikální prostor, kde se budete cítit jako uprostřed skandinávské přírody.

 

 • kanadskou borovici – takzvaný Hemlock pochází z drsné kanadské krajiny a odolnější dřevo byste jen těžko hledali. Dřevina bez suků i smolnatosti je ideální do každé sauny. Dřevo je typické svou světlou narůžovělou barvou i jemnou strukturou. V kombinaci s hladkým povrchem navodí tu správnou relaxační atmosféru.

Dřevo pro saunu - Hemlock

 

 • ušlechtilý cedr – je králem mezi dřevy. Chcete-li se v sauně cítit jako v pětihvězdičkovém hotelu, sáhněte po luxusním cedru. Je oblíbený pro svou výraznou kresbu i široké spektrum odstínů – díky nim bude vaše sauna originál. Cedr navíc obsahuje vonné silice a esenciální oleje, které z ní vytvoří ideální místo pro aromaterapii.

 

Před nákupem si ujasněte, jaký dekor dřeva se vám nejvíc líbí, ale i částku, kterou chcete do wellness investovat.

Méně náročný je skandinávský smrk, který se dá pořídit i za nižší cenu a představuje univerzální řešení. Ušlechtilý cedr naopak patří k nejdražším dřevinám, zase však nejdéle vydrží.

 

Vnitřní vybavení ve znamení exotiky

Pro interiér sauny, nábytek i doplňky je jako stvořené třeba dřevo z tropických stromů. Takové dřeviny se totiž nerozpálí, takže na nich můžete pohodlně sedět, i když je kolem 100 °C.

Právě vnitřní vybavení sauny je také nejvíc namáhané – lavice jsou neustále v kontaktu s lidskou pokožkou, takže se na nich usazuje pot a bakterie. Vybírejte proto kvalitní materiály, které si se zatížením poradí. Které zvolit?

 • africkou vrbu – abachi má sníženou tepelnou vodivost, takže se hodí na všechna místa v sauně, kterých se dotýkáte holou kůží. Lavice, opěrky, podhlavníky – nikde se nespálíte. Dřevo jen příjemně hřeje a je navíc bez suků, pryskyřice i třísek.

Dřevo pro saunu - Abachi

 

 • osiku – tradiční materiál má dobré absorpční schopnosti a nepálí, takže se hodí na lavice, opěrky i podlahové rošty. Dřevo je skoro bez suků a se svou hladkou jemnou kresbou dotváří příjemné prostředí na pohled i dotek.

Dřevo pro saunu - osika

 

Dřevo na stavbu sauny musí být také dostatečně vysušené. Jen tak totiž dokáže absorbovat teplo a zároveň i přes vysokou vlhkost v sauně nepřijímat velké množství vody. Obraťte se na profesionály, kteří kvalitu dřeva ohlídají za vás.

Dřevo pro dokonalý zážitek a spojení s přírodou.

 

Poraďte se s profíkem

Ať už vybíráte materiál pro domácí nebo veřejnou saunu, mějte na mysli, že dřevo je klíčové. Nejen, že se stará o dokonalý zážitek, ale zajistí vám i dokonalé spojení s přírodou. V obklopení dřevěného obložení se budete cítit jako v lese, vyčistíte si hlavu a zbavíte se stresu.

Nepouštějte se do jeho výběru sami. Jen skuteční odborníci poznají kvalitní materiál. Ideální sukovitost, točitost vláken i obsah pryskyřice – to všechno je při výběru dřeva důležité.

My v Eurobalneo jsme už postavili desítky soukromých i komerčních wellness center a rádi vám s výběrem vhodného materiálu pro výrobu sauny poradíme. Můžeme vám na míru navrhnout i kompletní wellness přesně podle vašich přání. Stačí nás jen kontaktovat nebo rovnou navštívit ve vzorkové prodejně v Praze.

zpět

Víte, že...

Víte, že parní lázně si můžete nechat postavit prakticky v jakémkoliv designu? Stačí jen vaše fantazie a spolehlivá realizační firma. Parní lázeň tak můžete mít v antickém, tureckém, asijském či tropickém stylu včetně nejmenších detailů.

Galerie zajímavých realizací firmy Eurobalneo – Wellness, finské sauny, infrasauny, whirlpool, solária...Deset let zkušeností ve wellness

Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace.